Forest Gate *PL

Kotka norweska leśna szylkretka w kolorze amber/jasny amber bez pręgowania (ft/gt)

  1. Czasami rozróżnienie, czy kotka norweska leśna w kolorze amber lub jasny amber jest kotką szylkretową czy też nie jest, to już wyższa szkoła jazdy. Gdy z danego połączenia kolorystycznego wszystkie kotki, które się rodzą są szylkretkami – to wiemy, że mamy do czynienia z szylkretką i już. Ale niestety – nie zawsze tak jest.

Trzeba pamiętać, że kociaki w kolorze amber/jasny amber rodzą się z charakterystyczną poświatą na sierści i ta poświata może być bardzo myląca przy oznaczaniu koloru kotki. Czasami ruda łatka u szylkretki jest ewidentna – wtedy nie ma takiego problemu. Czasami ewidentna nie jest i zaczynają się mniejsze lub większe problemy z oznaczeniem koloru kotki. Tak czy inaczej – pierwsze krycie i otrzymane kolory potomstwa mogą nam bardzo pomóc przy wyjaśnieniu zagadki, jakiego koloru jest urodzona kotka amber.

Zachęcam to zapoznania się ze stroną hodowczyni ze Szwajcarii, pani Ramony Hunziker prowadzącej hodowlę Mapiya’s i ze zdjęciami zamieszczonymi przez hodowczynię. Mogą być bardzo pomocne przy określaniu koloru kotki.